Grande Costanza Floor Telescopic Switch
[Paolo Rizzatto]
Descripción
This Luceplan Grande Costanza is adjustable by the telescopic rod between 175 cm and 235 cm. The rod-shaped on / off switch is located on the lamp head. The lamp body is made of aluminum and is combined with a white shade. The shade has a diameter of 70 cm and emits pleasant room light.
The original Costanza, designed by Paolo Rizzatto in 1986, was used as a model for the floor lamp and received several prizes. The designer Rizzatto created the Grande Costanza Floor Telescopic Switch 2006.
Tecnología
| País de origen |
Italia |
|---|---|
| Fabricante | Luceplan |
| Diseñador | Paolo Rizzatto |
| año | 2006 |
| Índice de protección / Protección IP | IP20 |
| Contenido del paquete | Leuchtmittel/Bulb |
| entrada de tensión | 110 - 240 Volt |
| material | aluminio, policarbonato |
| Ajuste de altura | altura ajustable |
| Base / Portalámparas | E27 |
| conectividad | en cabezal de lámpara |
| Diamètre de l'ombre | 70 cm |
| Altura de pantalla | 49 cm |
| Dimensiones del soporte de la lámpara | longitud 36, anchura 36 cm |
| El rendimiento del sistema | 3 x 70 Watt (max.) |
| Dimensions | H 175 - 235 cm |
Italia