Chiaroscura
The Foscarini Chiaroscura is a stylish floor lamp that is known for its unique lighting effect. It combines light and shade in a creative way to create a pleasant atmosphere. This LED lamp with cord dimmer is available in dark red or titanium.
Opis
The Chiaroscura floor lamp has a delicate and visually light body consisting of three half arches with a special triangular cross-section. It is both simple and expressive thanks to its structure, which alternates matt and glossy surfaces made of extruded, liquid-coated aluminium and PMMA longitudinal prisms, ensuring both light transmission and pleasant light distribution. The Foscarini Chiaroscura reinterprets the classic luminator and enriches it by emitting a strong, indirect light from the LED spotlight at the top, as well as indirect light onto the wall or diffuse ambient light at the sides. The luminaire is available in a dark red or titanium structure. The cord dimmer on the supply cable allows the brightness to be individually adjusted.
Technologia
| Kraj produkcji |
Włochy |
|---|---|
| Producent | Foscarini |
| rok | 2021 |
| lampa stopa | Ø25 cm |
| Kolor kabla | schwarz |
| długość kabla | 250 |
| Możliwość ściemniania | ściemniacz przewodowy |
| Możliwość zmiany trybu | na linii zasilającej |
| Moc w watach | 37 W |
| LED # | włącznie |
| Wskaźnik oddawania barw (CRI / Ra) | >80 |
| Strumień świetlny w lm | 4730 |
| Temperatura barwowa w kelwinach | 2.700 bardzo ciepła biel |
| Stopień ochrony / Stopień ochrony IP | IP20 |
| Zawartość opakowania | LED |
| napięcie przydatność | 230 - 240 Volt |
| wymiana żarówek: | u producenta / w fabryce |
| Dimensions | H 183 cm |
Włochy