Type 75 Floor Lamp
[Kenneth Grange]
Opis
The Anglepoise Type 75 Floor Lamp has a flexibly movable articulated arm. This articulated arm can be repositioned again and again using tension spring technology. The floor lamp also retains cause of this technology any set position. In addition, the lamp shade can be rotated and tilted. The shade has a diameter of 14.5 cm and a height of 19.2 cm. Like the articulated arm, it is also made of aluminum. The base is made of cast iron with an aluminum cover and has a diameter of 25 cm. The floor lamp is offered in the surfaces jet black, slate grey, silver lustre and alpine white. An on/off switch is integrated on the lamp shade. LED retrofit or compact fluorescent lamps can be used as light sources.
Technologia
| Kraj produkcji |
Wielka Brytania |
|---|---|
| Producent | Anglepoise |
| Projektant | Kenneth Grange |
| rok | 2004 |
| Stopień ochrony / Stopień ochrony IP | IP20 |
| Zawartość opakowania | LED 230 Volt |
| napięcie przydatność | 110 - 240 Volt |
| Projekcja w cm | 71 |
| tworzywo | aluminium, stal, topienie |
| długość kabla | 250 cm |
| Cokół / Oprawka | E27 |
| skalowalność | na głowie oprawy |
| Moc (maks. W) | 20 Watt |
| LED | Łącznie |
| Średnica klosza | 15 cm |
| wysokość abażur | 19 cm |
| świeczniku Wymiary | ∅ 25 cm |
| wymiana żarówek: | na miejscu |
Wielka Brytania