Atollo 238
[Vico Magistretti]
Descripción
The Oluce Atollo 238 is one of the smaller table lamp out of this collection. It has a height of 35 cm and a shade diameter of 25 cm. This version has a black lamp shade and lamp base, it is also offered in a special gold version. The shade is white on the inside. The bulbs are switchable via a switch on the cord.
Tecnología
| País de origen |
Italia |
|---|---|
| Fabricante | Oluce |
| Diseñador | Vico Magistretti |
| año | 1977 |
| Índice de protección / Protección IP | IP20 |
| Contenido del paquete | Leuchtmittel/Bulb |
| entrada de tensión | 110 - 240 Volt |
| material | metal |
| superficie | negro |
| Color del cable | negro |
| Atenuación | Regulable en el sitio |
| Base / Portalámparas | E14 |
| conectividad | en la delantera |
| Color interior Pantalla | blanco |
| Diamètre de l'ombre | 25 cm |
| Dimensiones del soporte de la lámpara | ∅ 10 cm |
| El rendimiento del sistema | 2 x 40 Watt (max.) |
| Dimensions | H 35 cm |
Italia
