Ocular 1300 LED
[Licht im Raum]
Descripción
The Licht im Raum Ocular 1300 LED pendant lamp has a diameter of 130 cm. The lamp can be individually set in total height during installation. The ten lenses of the pendant lamp have a diameter of 67 mm each and can be swivelled. The Ocular lenses focus and control the light in a precise, glare-free manner, creating a superior quality of light. The light is focused by ten long-life LEDs through the lenses and emitted homogeneously downwards. Five additional LEDs also distribute light upwards.
The Ocular 1300 LED is available in the surfaces brushed stainless steel, hand-polished stainless steel, matt black, white, natural brass and black / gold. The pendant lamp can be regulated via a rotary dimmer.
Tecnología
| País de origen |
Alemania |
|---|---|
| Fabricante | Licht im Raum |
| Diseñador | Licht im Raum |
| Índice de protección / Protección IP | IP20 |
| Contenido del paquete | LED |
| entrada de tensión | 230 - 240 Volt |
| Diámetro en cm | 130 |
| material | acero Inoxidable, latón, vidrio |
| longitud del cable | 300 cm |
| Ajuste de altura | altura determinada |
| Atenuación | girando dimmer |
| LED | incluyendo |
| El flujo luminoso en lm | 9.495 |
| Temperatura de color en grados Kelvin | 2.700 extra blanco cálido |
| Dimensiones del dosel | ∅ 30 cm |
| diámetro de la lente | 67 mm |
| El rendimiento del sistema | 10 x 4,7 Watt Downlight + 5 x 4,7 Watt Uplight |
| Dimensions | Ø 130 cm |
Alemania