Ilios
[Ingo Maurer 1983 Franz Ringelhan]
Descripción
The Ingo Maurer Ilios is characterised by its playful ease. A little round "moon" is held between two flexible bars out of stainless steel. The "Moon" is a white satin slightly curved glass. There is a fluorescent red isolating key at the socket of the Ilios. This floor lamp is available in two versions differing in their colours. The light intensity is controllable via a cord transformer "Dim-to-warm" with slide control. Silver and black are offered as colours for the floor lamp.
Tecnología
| País de origen |
|
|---|---|
| Fabricante | Ingo Maurer |
| Diseñador | Ingo Maurer 1983 Franz Ringelhan |
| Índice de protección / Protección IP | IP20 |
| Contenido del paquete | Lámpara |
| entrada de tensión | 110 - 240 Volt |
| material | metal, vidrio |
| longitud del cable | 300 cm |
| Atenuación | Cable de dimmer con slider |
| Base / Portalámparas | G4 |
| Alimentación (máx. Watt) | 6 Watt |
| LED | intercambiable |
| LED (reemplazable) | sí |
| Temperatura de color en grados Kelvin | 2.000 - 2.700 extra blanc chaud |
| Dimensiones del soporte de la lámpara | longitud 18, anchura 18 cm |
| distribución de la luz | indirectamente |
| Dimensions | H 190 cm |

